holistyczne,  o życiu

21 rzeczy, które pomagają gdy jest mi źle

Od kilku dni towarzyszę bliskiej koleżance w jej trudnych chwilach. Nie ważne w sumie jakich. Lekko nie jest. Nie jest nam obu. Jej jest źle. Mi jest źle. Bo gdy jesteś nawet obok, gdy trzymasz za tę przysłowiową rękę, czy chcesz czy nie nastrój i myśli się udzielają. I choć to nie łatwe wyczuwać emocje otaczających cię ludzi to ta instynktowna zdolność do rozumienia ma ogromną siłę. Słyszysz niewypowiedziane jeszcze pytania. Przewidujesz czyjeś potrzeby. Podczas gdy inni mają trudności ze sprecyzowaniem swoich myśli, ty zawsze zdajesz się wiedzieć, jakich słów użyć i jaki ton im nadać. Podsuwasz ludziom odpowiednie określenia, które pomogą im wyrazić – przed sobą i innymi – to, co czują. Pomagasz im wyartykułować ich emocjonalne życie.

To wymaga równoważenia. To trudne. I choć empatia to nie współczucie, to te emocje się udzielają. I bywa trudno.

I tak powstała lista 21 rzeczy, które robię gdy jest źle. To najzwyczajniejsze rzeczy pod słońcem. Rzeczy o których bywa, że zapominamy. Szukamy cudownych „pomagaczy – wspomagaczy” a te najlepsze mamy pod ręką. Dziś dzielę się nimi z Tobą. Czy są tam jakieś, które i Ty wykorzystujesz? A może masz swoje niezawodne? Chętnie je poznam!

Ściągnij sobie tę listę i wydrukuj. Powieś na lodówce. Używaj.

Obierz sobie jakąś strategię na złe czy trudne dni. Bo one są. Każdy je ma. Częściej czy rzadziej. Ale ma. Daj sobie czas i rób coś co Ci pomaga. Poszukaj swoich kieszeni spokoju.

Cudowności!

One Comment

  • Zuzanna

    Takie listy są bardzo pomocne. Ludzie czasami szukają świętego grala nie zauważając, że wszystko, czego im potrzeba mają pod ręką.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *