*,  holistyczne,  kieszenie spokoju,  o życiu,  pielęgniarstwo holistyczne,  sen,  wspieram

Czy wczesne wstawanie może zmienić całe życie?

Kiedyś koleżanka zapytała mnie, co jest największym kłamstwem, jakie kiedykolwiek wypowiedziano? Nie sądziłam, że to to zdanie. Ale może coś w tym jest. Wiesz jak ono brzmi? Ok, powiem Ci: „Wstanę wcześnie i to zrobię”.

Jeśli masz problemy z wczesnym wstawaniem, może się to wydawać prawie niemożliwe. Nie dziwie się. Tak wiele czynników przyczynia się do trudności w zdzieraniu kołdry i wstawaniu, zanim absolutnie będziesz musiał – zaburzenia snu, stres, niedobór snu, depresja, chroniczny ból i stara dobra siła nawyku.

Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki którym możesz przekonać swoje ciało, aby wstać wcześniej.

Jednym z najlepszych motywatorów jest dokładne zrozumienie, w jaki sposób wczesne wstawanie może zmienić Twoje życie na lepsze. Przyjrzyjmy się teraz niektórym z tych korzyści…

Poprawia się Twoje życie zawodowe

Badania wykazały, że istnieje korelacja między wczesnym wstawaniem a sukcesem w pracy. Kiedy wstajesz wcześniej, masz więcej czasu, aby stać się w pełni czujnym, zanim będziesz musiał iść do pracy, co oznacza, że ​​nie spędzasz czasu w pracy wybudzając się.

U każdego jest inaczej, ale średnio bezwładność snu (przejście ze snu do całkowitego przebudzenia) trwa od 2 do 4 godzin. To czas, gdy melatonina rozprasza się w organizmie. Twój mózg osiąga najniższe funkcje poznawcze właśnie w okresie bezwładności snu. Jeśli pierwsze 2–4 godziny dnia pracy spędzasz w takim stanie wycieńczenia, rozpoczęcie produktywności w środku dnia może być trudne.

Stajesz się lepszy w wyznaczaniu i utrzymywaniu długoterminowych celów

Czytałam kiedyś wyniki badania przeprowadzonego w Harvardzie, które sprawdzało proaktywność „rannych ptaszków”. Ukazano w nim, że są bardziej skłonni do wyznaczania sobie przyszłych celów, przejmowania odpowiedzialności za te cele, mają większą pewność siebie i czują się bardziej zmotywowani do podejmowania nowych zadań.

Co więcej, osoby, które wcześnie wstają, znacznie lepiej dostrzegają potencjalne problemy i rozwiązują je z wyprzedzeniem.

Zmniejszasz swój ogólny poziom stresu

Życie w rytmie dobowym twojego ciała i Ziemi jest dla ciebie dobre bez dwóch zdań. Jestem o tym święcie przekonana. Wiele badań pokazuje, że ludzie, którzy wstają wcześnie, tak naprawdę zmieniają swój harmonogram snu, kładą się spać wcześniej i cieszą się głębszym, spokojniejszym snem.

A kiedy lepiej śpisz, twoje ciało uzupełnia to, czego potrzebuje. Bo chyba nikogo nie muszę przekonywać, że dobry sen jest bezpośrednio związany z lepszą pamięcią, lepszym krytycznym myśleniem i bardziej pozytywnym nastawieniem.

A ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że prześpisz pełne 7-9 godzin, kładąc się spać wcześnie i budząc się wcześnie, zmniejszasz produkcję kortyzolu, hormonu stresu, który jest wytwarzany w większych ilościach podczas snu.

Budujesz pozytywne nawyki

Osoby, które wcześnie wstają, mają zdrowsze nawyki.

Pomyśl o tym w ten sposób: wstając wcześniej, masz przykładowo dwie godziny, aby wziąć prysznic, poczytać, wypić kawę, herbatę lub wodę, przygotować zdrowe śniadanie, zadbać o krążenie lub cokolwiek innego…

Jeśli po przebudzeniu masz tylko 20 minut na dotarcie do pracy, nie będzie myślał o tym wszystkim. Zostawisz to na kiedyś tam. A kiedy jesteś zmęczony i sfrustrowany i chcesz odpocząć, dla twojego mózgu i ciała o wiele łatwiej jest usprawiedliwić jedzenie na wynos, oglądanie telewizji itp. I nie będziesz miał już czasu a przede wszystkim chęci, by zadbać o te pozytywne nawyki.

Doświadczasz spokoju i ciszy

Jeśli nie śpisz, gdy wszyscy inni nie śpią, znalezienie chwili dla siebie może być trudne. Zwłaszcza jeśli masz rodzinę.

Wpływ, jaki cisza wywiera na ludzki mózg, bardzo mocno zajmuje naukowców. Podczas kilku badań odkryli, że cicha atmosfera nie tylko pomaga w wewnętrznym poczuciu spokoju… Pomaga również we wzroście nowych komórek mózgowych, buduje centrum pamięci w mózgu oraz pomaga w ważeniu i ocenie informacji, aby podejmować mądrzejsze decyzje.

Spędzanie poranka w spokoju, z samym sobą, ma więc kluczowe znaczenie dla rozwoju.

Istnieje wiele innych korzyści, na które warto zwrócić uwagę rozważając wcześniejsze wstawanie… Ale ostatecznie ty musisz zdecydować, co cię najbardziej motywuje. Mnie? Zdecydowanie cisza!

Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading