holistyczne,  o życiu,  oddycham

Drobna rzecz a cieszy… i to jak. O rytuałach.

Kiedy ostatnio zrobiłeś coś dla siebie? Kiedy nagrodziłeś się. Pomyślałeś tylko o sobie? Ja chwile temu. Wypiłam w spokoju w samotności, w ciszy, w porannych promieniach jesiennego słońca moją ulubioną kawę. Kawę z australijskiego płaskowyżu. Kawę którą sprowadzam z antypodów. Która jest zielona. Która palę i mielę samodzielnie. Kawę mój mały rytuał. Kawę którą uwielbiam nie tylko dla smaku ale dla tej chwil którą mi daje. Chwili tylko dla siebie.

Małe rytuały

Od jakiegoś czasu ta chwila jest bardzo wcześnie rano. Kiedyś miałam ten zwyczaj po południu. Kiedy wszystko ogarnęłam. Kiedy czekałam na męża aż wróci z pracy. Po zeszłorocznej rewolucji w naszym życiu mam tę chwilę teraz rano. Chwilę kiedy mogę pobyć sama ze sobą. Ze swoimi myślami, pomysłami. Albo po prostu pobyć. Być. Pić. Wąchać i delektować się chwilą i smakiem. Kolokwialnie mówiąc „zrobić sobie dobrze”.

Każdy z nas potrzebuje takiej chwili. Chwili tylko dla siebie. Swojego rytuału. I choć żyjemy z ludźmi to każdy z nas potrzebuje swojej przestrzeni. Potrzebuje pomyśleć, zatrzymać się. Bo każdy z nas na to zasługuje.

Nie ważne czy to pół godziny o poranku w samotności, czy bieg przez pola ( też mi się zdarza ale znacznie rzadziej:) ) czy pare chwil z książką/muzyką/ filmem czy przyjemny masaż czy 15 minut medytacji  czy modlitwy.  Czasami po prostu spokojne przygotowanie się do dnia. Albo jego zakończenie. Ważne, że tylko dla siebie. Mnie te chwile trzymają w pionie. I w sumie nie ogranicza się to tylko i wyłącznie do tej porannej kawy. Choć są dni, że tylko na nią mam czas. Albo, no nie oszukujmy się, nawet na nią nie mam czasu. Ale staram się. Bez tego jest mi źle. Bo bardzo ważne aby zadbać i zaopiekować się sobą. Być w zgodzie ze sobą. Ale żeby być trzeba zauważyć. Przystanąć na chwilę. Mieć czas na swoje rytuały.

Kolej na Ciebie!

Spróbuj!  Zobaczysz, jak bardzo zmieni to Twoje samopoczucie. Jak po jakimś czasie zobaczysz jaki dobroczynny skutek te zachowania wywołają. W Tobie samym ale również w Twoim otoczeniu. O ile wam łatwiej będzie funkcjonować. U mnie sprawdza się rewelacyjnie.

Pięknego dnia!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *