holistyczne,  pielęgniarstwo holistyczne,  sen,  wspieram

Ile tak naprawdę tego snu potrzebujesz?

Sen jest istotnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. A my tak po macoszemu go traktujemy. Dryfujemy przez swoje dni, zawsze zmęczeni, ziewający, chwytający kawę, gdzie tylko się da by podnieść poziom energii. Zastanawiamy się, czy tak właśnie wygląda starzenie się, czy też skutki uboczne 40 na karku i posiadania trojga dzieci. A to najczęściej jakość naszego snu sprawia, że ledwo egzystujemy.

Średnio śpisz 7 godzin i 50 minut dziennie. Biorąc pod uwagę, że oczekiwana długość życia w krajach świata zachodniego wynosi około 80 lat – spędzisz 26,6 lat swojego życia śpiąc. To prawie 1/3 twojego czasu na tej planecie. Sen odgrywa ważną rolę w naszym życiu – jesteśmy od niego zależni.

Większość z nas wie, że dobrze przespana noc jest ważna, ale zbyt niewielu z nas faktycznie uznaje te osiem lub więcej godzin między prześcieradłami za priorytet. Dla wielu z nas, którzy cierpią na brak snu, zapomnieliśmy, jak to jest „być naprawdę, naprawdę wypoczętym”.

Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawy, stymulanty, takie jak kawa i napoje energetyczne, budziki i światła zewnętrzne – w tym pochodzące z urządzeń elektronicznych – zakłócają nasz „rytm dobowy” czy też naturalny cykl snu / czuwania.

Aby spać, musisz spojrzeć szeroko.

Potrzeby snu różnią się w zależności od wieku i są szczególnie uzależnione od stylu życia i zdrowia. Aby określić, ile potrzebujesz snu, ważne jest, aby ocenić nie tylko to, gdzie leżysz w „spektrum potrzeb snu”, ale także zbadać, jakie czynniki stylu życia wpływają na jakość i ilość twojego snu, takie jak harmonogramy pracy i stres.

by określić, ile potrzebujesz snu, ważne jest, aby ocenić nie tylko to, gdzie leżysz w „spektrum potrzeb snu”, ale także zbadać, jakie czynniki stylu życia wpływają na jakość i ilość twojego snu, takie jak harmonogramy pracy i stres.

Ile potrzebujesz snu?

Osiemnastu wiodących naukowców i badaczy zebrało się, tworząc panel ekspertów National Sleep Foundation, którego zadaniem było zaktualizowanie oficjalnych zaleceń dotyczących snu. Paneliści składali się z sześciu specjalistów od snu i przedstawicieli wiodących organizacji, w tym Amerykańskiej Akademii Pediatrii, Amerykańskiego Stowarzyszenia Anatomistów, Amerykańskiego Kolegium Lekarzy Klatki Piersiowej, Amerykańskiego Kongresu Położników i Ginekologów, Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego, Amerykańskiego Towarzystwa Neurologicznego, Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego, Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrii. Naukowcy uczestniczyli w rygorystycznym procesie badawczym, który obejmował przegląd ponad 300 aktualnych publikacji naukowych i dyskutowali nad tym, ile snu jest odpowiednią ilością w ciągu całego życia.

Chociaż badania nie są w stanie określić dokładnej ilości potrzebnego snu przez osoby w różnym wieku, ww eksperci doszli do pewnego porozumienia. I wg nich wygląda to tak:

Noworodki (0-3 miesięcy): 14-17 godzin każdego dnia
Niemowlęta (4-11 miesięcy): 12-15 godzin
Małe dzieci (1-2 lata): 11-14 godzin
Przedszkolaki (3-5): 10-13 godzin
Dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat): 9–11 godzin
Nastolatki (14-17): 8-10 godzin
Młodsi dorośli (18-25 lat): 7-9 godzin
Dorośli (26–64): 7-9 godzin
Starsi dorośli (65+): 7-8 godzin

Popraw swój sen już dziś: Spraw, aby był priorytetem


Aby rozpocząć nową drogę do zdrowszego snu i zdrowszego stylu życia, zacznij od oceny własnych indywidualnych potrzeb i nawyków. Zobacz, jak reagujesz na różne ilości snu.

Zwróć szczególną uwagę na swój nastrój, energię i zdrowie po złym śnie w porównaniu do dobrego. Zadaj sobie pytanie: „Jak często śpię dobrze?” Podobnie jak dobra dieta i ćwiczenia fizyczne, sen jest kluczowym elementem ogólnego zdrowia.

Musisz zaplanować sen jak każdą inną codzienną aktywność, więc umieść go na „liście rzeczy do zrobienia”

Aby utorować drogę do lepszego snu, postępuj zgodnie z tymi prostymi, ale skutecznymi wskazówkami dotyczącymi zdrowego snu, w tym:

Trzymaj się harmonogramu snu, nawet w weekendy.
Znajdź swój relaksujący rytuał przed snem.
Ćwiczyć codziennie.
Spraw by w Twojej sypialni była idealna temperatura, cisza i światło.
Śpij na wygodnym materacu i poduszkach.
Uważaj na ukrytych złodziei snu, takich jak alkohol i kofeina.
Wyłącz elektronikę przed snem.

Możesz także spróbować prowadzić dzienniczek snu, aby śledzić swoje nawyki przez okres jednego lub dwóch tygodni i spróbować samodzielnie lub ze specjalistą (lekarz rodzinny, pielęgniarka, terapeuta, specjalista od zaburzeń snu) wyciągnąć wnioski.

Co najważniejsze, priorytetem jest sen. Musisz zaplanować sen jak każdą inną codzienną aktywność, więc umieść go na „liście rzeczy do zrobienia” i przekreśl go co noc. A nie traktuj jako obowiązek, który wykonasz jak już w końcu zrobisz wszytko inne z listy.

Możesz także spróbować prowadzić dzienniczek snu, aby śledzić swoje nawyki przez okres jednego lub dwóch tygodni.

I proszę pamiętaj: jeśli ciebie lub u kogoś bliskiego występują objawy, takie jak senność w ciągu dnia, chrapanie, skurcze nóg lub mrowienie, utrata oddechu lub trudności w oddychaniu podczas snu, przedłużająca się bezsenności lub innego rodzaju objawy uniemożliwiającego zasypianie, najlepiej by było skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub znaleźć specjalistę od snu, aby ustalić przyczynę. Skutecznie utrudniają i obniżają jakość Twojego snu a wręcz czasem mogą być zagrożeniem dla życia.

C.D.N.

5 komentarzy

  • Aldona Zakrzewska

    Bez snu nie ma życia ani udanego, owocnego dnia – to wiem na pewno! Zainteresowało mnie mrowienie nóg- ostatnio mi to dokucza 🙁 , ale olewałam sprawę… Muszę się tym zainteresować 🙂

    • Agnieszka

      Może czas sprawdzić? Zacząć np. od wizyty u lekarz POZ. Podstawowych badań… Może to nic ale warto się zainteresować. Dawno to zauważyłaś?

  • Aleksandra

    Słyszałam już wiele różnych opinii na temat snu (część nawzajem się wykluczała). Dla mnie najważniejsza zasada, to by zawsze kłaść i wstawać o tej samej porze i spać ok. 7 h.

    • Agnieszka

      Ale jednak dużo zależy od naszego podejścia… Można się nakręcać, można nie spać ale kiedyś to się na nas odbije.W drugą stronę również 😉

Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading