*,  jesień,  Lato,  oddycham,  smakuję,  zima

Ocet jabłkowy

W naszym domu octów używamy w różny sposób. Tego spirytusowego najcześciej do sprzątania. W kuchni i apteczce używamy octu jabłkowego. Domowego. Właśnie nastawiłam kolejny słój.

A po co właściwie ocet w naszej diecie? W naszej apteczce?

Wg dietetyki chińskiej ocet jest kwaśny więc pomaga wątrobie rozkładać tłuszcze i białka. Jest produktem ogrzewający ale nie odświeżającym. Zawiera także smak gorzki. Pobudza krążenie Qi (zaraz po spożyciu i na krótko). Zwiększa wydzielanie saków żołądkowych (niepasteryzowany ocet zawiera enzymy ułatwiające trawienie). Ocet jabłkowy usuwa również zastój krwi i hamuje krwawienia, neutralizuje toksyny i zatrucia pokarmowe, grzybice. Łagodzi obrzęki, nadmiar śluzu. Neutralizuje toksyny i zatrucia pokarmowe.

Jak używać octu jabłkowego:

Wszystkie wymienione właściwości octu jabłkowego dotyczą tylko octu niepasteryzowanego. Dlatego warto zrobić swój ocet, ewentualnie można kupić dobrej jakości ocet w sklepie ze zdrową żywnością (warto czytać ulotki- w takich sklepach również!).
Ocet dodajemy zawsze na koniec gotowania, żeby nie zniszczyć enzymów.
Podobne działanie (choć słabsze i bardziej wychładzające) jak ocet ma sok z cytryny.

Codzienna profilaktyka zdrowia

2 lub 3 razy dziennie 1 łyżeczka octu jabłkowego i 1 łyżeczka miodu naturalnego w 1 szklance letniej wody

Nudności, zły nastrój, zmiana diety

Do mieszanki „codziennej” dodajemy więcej miodu.

Zatrucia pokarmowe

1/4 łyżeczki octu co 15 minut aż do usunięcia objawów zatrucia.

Ukąszenia owadów, obrzęki

Umoczony w occie wacik przyłożyc do ukąszenia. Można owinąć bandażem, należy jednak kontrolować miejsce aby nie wywołać podrażnienia ( zwłaszcza u dzieci, osób starszych, w miejscach gdzie skóra jest bardzo delikatna)

Grzybice

Nacieraj, mocz zainfekowane miejsca 1 raz dziennie.

Kto powinien uważać na ocet?

Osoby z oznakami niedoboru trawiennego ognia (wodniste stolce, blady, obrzmiały, wilgotny język, uczucie zimna). Osoby wątłe a więc z ogólnym niedoborem, z uszkodzonymi i słabymi mięśniami, z reumatyzmem nie powinny używać octu lub robić to bardzo rozsądnie.

Jak zrobić domowy ocet jabłkowy?

Bardzo prosto! O tak:

Na zdrowie!!!

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *