holistyczne,  pielęgniarstwo holistyczne

A Florencja przewraca się w grobie czyli czym jest pielęgniarstwo holistyczne

Jestem całkiem świadoma tego, że to imię w tytule może niewiele Ci mówić jeżeli nie jesteś związany z pielęgniarstwem albo nie oglądałaś z dziećmi Doktor Dosi. To nic. Jej już nie ma ale zostawiła coś dla mnie ważnego o czym Ci opowiem. Moją tajemną moc. Pielęgniarstwo holistyczne.

Florencja Nightingale to matka nowoczesnego pielęgniarstwa. Wierzyła w opiekę skupioną na jedności, zdrowiu i wzajemnych relacjach między ludźmi i ich otoczeniem. Dla mnie była pierwszą holistyczną pielęgniarką.

W dzisiejszych czasach kiedy zapytasz ludzi o pielęgniarkę holistyczną to albo popukają się w głowę, albo wyobrażą sobie zwiewną pielęgniarkę o obliczu wróżki płynące na obłoku z magiczną różdżką wypełnioną olejkiem eterycznym. Ba w Polsce taki termin to zupełna magia. Są pielęgniarki anestezjologiczne, epidemiologiczne, psychiatryczne czy chirurgiczne ale żeby holistyczne. W USA czy Australii to już takie dziwne nie jest. Pielęgniarstwo holistyczne jest uznawaną specjalnością pielęgniarską zrzeszoną w krajowych towarzystwach. Opracowywane są standardy praktyki i etyki, zalecenia, organizowane superwizje i konferencje.


Celem holistycznego pielęgnowania jest leczenie i uzdrawianie całej osoby – poprzez uznanie wzajemnego połączenia ciała, umysłu, ducha i środowiska. I tak, holistyczne pielęgniarki używają medycyny alternatywnej w połączeniu z tradycyjną medycyną zachodnią, w celu opieki nad pacjentami. 

Najprościej mówiąc, głównym celem holistyki jest pomoc pacjentom w jak najszerszym życiu we wszystkich sytuacjach.

Bo tak naprawdę tym, co czyni mnie holistyczną pielęgniarką, jest sposób, w jaki postrzegam swoją rolę pielęgniarki, kobiety i członka tej planety. Nie chodzi tylko o to, jak dbam o moich pacjentów, ale także o siebie. Uwierz mi, to czasem jest wyzwaniem!

Uwielbiam wspierać w poszukiwaniach spokoju, ukojenia i harmonii. Pasjonuje mnie to jak jedno wpływa na drugie a i trzecie i czwarte. Jak głowa jest ważna dla małego palca i jak ucisk w małym palcu może namieszać w tej głowie. Uwielbiam słuchać, być, pomagać, odnajdywać właściwą drogę. Uwielbiam, gdy minimalnie wspomagając pacjenta, wykorzystując wsparcie ze strony komplementarnej przez stosowanie diety, ziół, akupunktury, technik radzenia sobie ze stresem, myślenia pozytywnego, masażu czy ćwiczeń widzę jak wraca blask do jego oczu.

Cieszę się, że mogę być holistyczną pielęgniarką. A Florencji może trochę mniej niewygodnie tam w grobie gdy widzi, że na świecie znów odkrywa się Amerykę, którą ona już tak dawno odkryła.


Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading