holistyczne

Wiosna – pora na oczyszczanie?

„Chodzi po dziedzińcu wielkimi krokami, z rozpuszczonymi włosami, ciało zrelaksowane (…) dawać życie a nie zabijać, dawać a nie brać, nagradzać a nie karać”. Su Wen rozdz. 2

Wiosna.

W chińskich kalendarzach już po niej, a u nas jakoś próbuje się rozgościć. Pobudzić nas do działania swoimi rześkimi podmuchami. A ja próbuję sklecić parę słów o niej. I mi nie idzie 🤣

Ale dziś od rana patologie Drzewa (którym tak pięknie obrazują Chińczycy wiosenne energie) co rusz się gdzieś wyłaniają, więc chyba czas najwyższy na te słowa. Zobaczymy co z tego wyjdzie….

Jak już zapewne wiecie Chińczycy, do opisywania tego co w nas, posługiwali się przyrodą. Wiosna związana jest z elementem Drzewa, obiegiem czynnościowym Wątroby i Pęcherzyka żółciowego, kolorem zielonym powiedzmy, smakiem cierpkim/kwaśnym, wzrostem, ruchem w górę.

Twarda i elastyczna jak bambus, Wątroba czerpie siłę z Nerek (Woda/Zima ☺️) i przechowuje Esencje, które rozprzestrzenia Qi. Ten impuls życiowy kieruje Qi tak, jak generał kieruje siłami ku określonym celom i planom, opartym na nagrodach za dawanie, które są następnie realizowane przez decyzje pęcherzyka żółciowego. Wątroba to ogromny, ciemnoczerwony organ w kształcie stożka. Znajduje się w prawym górnym kwadrancie brzucha pod przepona na szczycie żołądka, trzustki i prawej nerki, otrzymuje krew z tętnicy wątrobowej i bogatą w składniki odżywcze krew z żyły wrotnej. Zawiera średnio około pół litra krwi u osoby dorosłej. Wątroba rozszerza się, rozluźnia i reguluje Qi oraz przechowuje Krew, którą musi wznieść się do głowy i zdeponować przez barierę krew-mózg. Klatka piersiowa musi zharmonizować tę Qi i Krew poprzez swojego pośrednika, Wątrobę. Drzewo żółciowe rozciąga się od wątroby i pęcherzyka żółciowego do przewodu trzustkowego i zawiera multipotencjalne komórki macierzyste, które mogą różnicować się w komórki wątroby, pęcherzyka żółciowego lub trzustki. Cała ta sieć zawiera niezwykłą esencję żółci, która jest produkowana przez wątrobę, ale przenoszona jest przez woreczek żółciowy. Kiedy pęcherzyk żółciowy jest chory, powoduje cofanie się żółci do wątroby i wpływa na nią.

Z embriologicznego punktu widzenia wątroba, opłucna, osierdzie, endometrium i naczynia wieńcowe rozwijają się razem i zachowują związek przez całe dorosłe życie. Powrót żylny do serca przez żyłę główną dolną, która biegnie przez wątrobę, jest regulowany przez narządy tworzące tę właśnie warstwę Jue Yin. Jest jeszcze w tym wszystkim niesamowicie ważna przepona.

To ona oddziela wątrobę od osierdzia, ale nad wątrobą znajduje się nagi obszar, w którym nie ma otrzewnej, między wątrobą a przeponą. To wyjaśnia ścisły związek Wątroby z przeponą i dlaczego regulacja Qi Wątroby pomaga otworzyć przeponę i vice versa. Kiedy przepona zatrzymuje się, Qi nagrzewa się, powodując stan zapalny, zbuntowaną Qi i emocjonalną depresję. A od przepony do oddechu, oddech do płuc, jelit…

Skomplikowane ździebko co?

No trochę. Bo my ludzie, nasz organizm to niesamowity mechanizm. Wszystko się ze sobą łączy. Jedno wynika z drugiego. Ale by działało potrzeba równowagi. Wystarczy by ta energia wiosny była zbyt silna lub ta energia jej przeciwna była zbyt słaba i niewiele potrzeba by wystrzelić w kosmos i skończyć jak dobrze pójdzie na oddziale udarowym.

Ale powiecie jak?

Żyjemy w bardzo trudnych czasach. I pal pies inflacje. Bo może ona nam potrzebna?😎 Żyjemy w świecie w którym mamy za dużo. Jesteśmy kulturą nadmiernej akumulacji. Jesteśmy zamknięci w cyklu pragnień i osiągnięć. Wciąż myślimy „czego nam brakuje”. Wydaje nam się, że nigdy nie jesteśmy w stanie osiągnąć naszego ostatecznego celu. Jemy za dużo, pijemy za dużo, siedzimy, ćwiczymy, mamy, chcemy, dostajemy za dużo. Ilość bodźców jakie musimy przerobić. Przetrawić. Postanowić co zatrzymać a co wywalić?

A przypomnij sobie, pomyśl, czy nasza ostateczna satysfakcja to nie ta, która przychodzi z naszej zdolności do opróżnienia się? Bo, że z wielkiej pustki przyszliśmy i w wielką wrócimy już nie wspomnę. Pozostanę przy tych bardziej przyziemnych sprawach…

I przychodzi wiosna i wszyscy się oczyszczają. Detoksykują Wątrobę. Jedzą tylko surowe, zielone, piją koktajle… i super gdy robą to z głową, wg potrzeb. Dążąc do równowagi. A najlepiej gdy naturalnie podporządkowują się rytmowi spiżarki. Bo to najlepsze oczyszczenie.

I tu wchodzą całe na biało Płuca. Bo one i Wątroba wspólnie inicjują i przeprowadzają uwalnianie toksycznych substancji. I fizycznie i emocjonalnie. Detoksykacja zależy od oddechu, od tego jak głęboko możemy wydychać, także przez skórę (więc stąd to szczotkowanie i te sauny na podczerwień) oraz przez całkowite codzienne oczyszczenie jelit, aby usunąć to co Wątroba przetworzyła. A Wątroba jeśli toksyny nie są związane w jelitach nie usunie ich (stąd te wszystkie pokarmy bogate w rozpuszczalny błonnik pokarmowy są zalecane).

A Płuca i Jelito grube to Metal w chińskich pismach. A Metal ceni sobie gromadzenie wartościowych rzeczy. I znów gromadzenie…

Więc może warto się zastanowić:

Co trzeba odpuścić w swoim życiu?

Jakie role lub rzeczy zapewniają Ci poczucie wartości? Czy któreś z nich nie są uciążliwe?

Jakie relacje Cię definiują? A może któreś z nich są niezdrowe?

Może trzymasz się czegoś i kogoś co uniemożliwia Ci pełnie życia?

Czego potrzebujesz by być zadowolonym?

Z czego chcesz zrezygnować?

No i jeszcze ta Śledziona i Żołądek.. 🤣

I Serce i Shen i Hun i Po.

No wszystko ze sobą jest połączone!

Namieszałam? No sorry… żyćko🤣

Oddychaj! Smakuj! Żyj!

Głęboko!

W równowadze!

Idź na spacer, odżywiaj ciało, celebruj życie! Swoją drogę!

A gdy masz problem, by to wszystko krążyło, by odpuścić, wyrzucić, równoważyć zapraszam na igły, one spróbują przypomnieć Tobie i Twojemu organizmowi jak to ma wyglądać!

A kupę najlepiej jakbyś robił regularnie od rana, najlepiej do 7😄

Zobaczysz ogromną różnicę!

Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading