holistyczne,  o życiu,  wdzięczność,  wspieram

Jak pielęgnować wdzięczność, gdy wszystko inne zawodzi

Co uważałaś za pewnik przed COVID-19? Przytulanie przyjaciół i rodziny, ściskanie dłoni, kiedy spotykasz ludzi, jedzenie w restauracjach, chodzenie do biura, kupowanie biżuterii czy innych dedykowanych, grawerowanych prezentów dla Twoich bliskich w Murrano?

Wielu z nas może brakować wdzięczności, nawet jeśli życie jest dobre. Zwłaszcza, gdy życie jest dobre. To tak, jakbyśmy byli stworzeni, by brać rzeczy za pewnik… dopóki nie będziemy ich już mieć. Jesteśmy tak dobrzy w przyjmowaniu „normalnych” rzeczy za coś oczywistego, a praktykowanie wdzięczności jawi się nam na wymagające pracy. Więc co możesz zrobić, aby pomóc poluzować i rozgrabić ziemię swojego umysłu, aby wdzięczność mogła tam rosnąć?

Wyznaczaj codzienne intencje by praktykować wdzięczność

Jednym ze sposobów na to by praktykować wdzięczność jest ustalenie codziennego zamiaru bycia wdzięcznym. Ustalenie intencji pomoże ci skupić się na rzeczach, które przynoszą szczęście i radość przez cały dzień.

Kiedy zamierzasz być wdzięczny, nie oznacza to, że musisz chodzić z myślą, że „jestem wdzięczny, wdzięczny, wdzięczny” przez cały dzień. Zastanów się, kiedy idziesz do sklepu spożywczego. Czy myślisz, że idę do sklepu, idę do sklepu, idę do sklepu? Nie.

Intencje są myślami, ale są głębsze i bardziej abstrakcyjne. Czujesz zamiar, nie myślisz o tym tylko w głowie.

Ćwiczenie wdzięczności

Innym sposobem pielęgnowania wdzięczności jest wykonywanie Ćwiczenia Wdzięczności. Zasadniczo jest to lista wszystkich rzeczy, za które jesteś wdzięczny w każdej ważnej dziedzinie twojego życia.

Wykonując to ćwiczenie, ważne jest, aby zrozumieć różnicę między afirmacyjną wdzięcznością a autentyczną wdzięcznością. Wdzięczność afirmacyjna przypomina trochę kłamstwo. Na przykład pisanie listy wdzięczności zawierającej stwierdzenia: jestem wdzięczny, że mam wszystko, czego potrzebuję, lub jestem wdzięczny, że jestem zadowolony ze swojej pracy, jest świetny… jeśli te stwierdzenia są prawdziwe. Ale jeśli naprawdę nie wierzysz, że masz wszystko, czego potrzebujesz, i nienawidzisz swojej pracy, wtedy twoje wypowiedzi są bardziej aspiracyjne niż autentyczne. To podejście do tworzenia list wdzięczności na zasadzie „udawaj, aż się da” nie jest tak naprawdę skuteczne.

Ale naprawdę skuteczna jest autentyczna wdzięczność. Praktykowanie autentycznej wdzięczności polega na odkryciu w swoim życiu czegoś, za co w rzeczywistości jesteś wdzięczny.

Zadaj sobie pytanie, za co jesteś wdzięczny w każdej ważnej dziedzinie swojego życia. Główne obszary życia to zdrowie, związki, rodzina, kariera i finanse, samorozwój i duchowość.

Możesz skończyć z długą listą dużych rzeczy lub małą listą małych rzeczy. I to jest w porządku. Ważne jest, abyś przypomniał sobie o tych rzeczach, za które jesteś autentycznie wdzięczny, i abyś czuł w sercu ich prawdę.

Zapisz rzeczy, za które jesteś autentycznie wdzięczny i trzymaj swoją listę w pobliżu. Przeczytaj ją rano, kiedy ustalasz swoje codzienne zamiary, i spójrz na nią wieczorem, zanim pójdziesz spać.

Zadaj sobie pytanie, za co jesteś wdzięczny w każdej ważnej dziedzinie swojego życia?

Szukanie piękna

Czasami nawet pojęcie wdzięczności może wydawać się trudne. W takich chwilach możesz zacząć praktykować wdzięczność ćwiczeniem zwanym Szukanie piękna. To świetne uzupełnienie twojej praktyki, zwłaszcza gdy ciężko jest ci odczuwać wdzięczność za rzeczy lub gdy uważasz, że nie masz za co być wdzięcznym.

Aby wykonać to ćwiczenie, każdego dnia poświęć trochę czasu na zauważenie przynajmniej jednej pozytywnej rzeczy na temat innych ludzi, siebie, otaczającego Cię świata i wyzwań, przed którymi stoisz. Znajdź element piękna lub pozytywny aspekt każdej z tych rzeczy, a następnie opowiedz komuś o tym, co odkryłeś lub zrealizowałeś.

„Co” nie ma tak dużego znaczenia, jak proces dostrzegania czegoś – czegokolwiek – pozytywnego na temat innych ludzi, siebie, świata i wyzwań, przed którymi stoisz. Mówienie komuś jest ważną częścią procesu, ponieważ czyni go bardziej realnym, solidniejszym, a akt dzielenia się tym uznaniem może mieć ogromny wpływ na Ciebie i osobę, z którą chcesz się podzielić.

Przekwalifikuj swój mózg

W naszych mózgach rozwijają się nieświadome, niezamierzone wzorce, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze życie, gdy rozgrywane są z czasem. Jak szczeniak, trenujesz swój mózg, aby pobierał pewne informacje, a kiedy to się dzieje w kółko, staje się to nieświadomym wzorcem.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​możesz przeprogramować i przekwalifikować swój mózg, aby dostrzegał, zbierał i przechowywał informacje, które wspierają twoje najwyższe dobro i szczęście. Ale jak szczeniak, to wymaga powtórzeń. Najlepsze rezultaty przyniesie codzienne wykonywanie tych ćwiczeń poprawiających mózg.

Pamiętaj, że tam, gdzie płynie uwaga, płynie energia, a kiedy coś powiększasz, to staje się większe. Szczęście to wybór. Niemożliwe jest być nieszczęśliwym, gdy czujesz się wdzięczny. Możesz odłożyć negatywne uczucia na półkę i skupić się na wszystkim, za co jesteś wdzięczny.

Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading