*,  holistyczne,  naturoterapia,  pielęgniarstwo holistyczne,  wspieram

Czy akupunktura jest dla ciebie?

Jedno z najczęstszych pytań, jakie otrzymuję po tym, jak wspomnę coś o akupunkturze, brzmi: „Czy to może pomóc (wstaw tutaj jakikolwiek stan lub dolegliwość)?” Dzieje się tak, ponieważ większość z nas cierpi z powodu czegoś, czego nie chcielibyśmy mieć. Powodem, dla którego większość z nas cierpi, jest to, że nauczono nas otrzymywać lekarstwa i opiekę zdrowotną jako środek do naprawy czegoś, co już jest zepsute. Nie myślimy o stworzeniu i utrzymaniu zdrowego ciała, zanim zaczną pojawiać się problemy. Ale co by było, gdybyśmy mogli zmienić nasz sposób myślenia?

Jako społeczeństwo jesteśmy nadmiernie skoncentrowani na rozwiązywaniu problemów. Kiedy nieco cofamy naszą uwagę, zwykle widzimy, jak problemy wynikają z przyczyn, którym można zapobiec, i że to przyczyny, a nie problem, należy rozwiązać. Jeśli chodzi o ludzkie ciało, wszyscy powinniśmy być w stanie rozpoznać siebie w następującym scenariuszu:

Jak to jest?

Wyobraź sobie czas, w którym doznałeś urazu lub poczułeś ból gdzieś w ciele. Być może zauważyłeś, że szybko opracowałeś bardzo intuicyjny sposób łagodzenia bólu. Być może przeniosłeś ciężar swojego ciała, aby uniknąć bólu stopy, lub użyłeś niedominującej ręki, aby podnieść coś ciężkiego, albo umieściłeś poduszkę pod obolałym biodrem w samochodzie. Bez względu na sytuację jestem pewna, że instynktownie i twórczo znalazłeś sposób na złagodzenie bólu.

Na początku te dostosowania mogły być właśnie tym, czego potrzebowałeś. Czasami jednak omijanie bólu może powodować przedłużone nienaturalne korzystanie z twojego ciała w innych obszarach. A kiedy obciążasz jedną część swojego ciała, aby nie obciążać innej części ciała codziennie przez tydzień lub miesiąc, a w wielu przypadkach nawet przez lata, bez wątpienia zaczniesz odczuwać ból gdzie indziej. Ciało ma sposób, w jaki powinno się poruszać, a kiedy poruszasz się w sposób sprzeczny z nim, wywołujesz efekt domina.

Całe ciało jest ze sobą połączone. Każdy system, każdy organ i każda komórka, która nie jest w równowadze, musi czerpać z rezerw gdzie indziej. Mówiąc najprościej, chorzy okradają zdrowych. W ten sposób w ciele powstaje nierównowaga i dlatego zaczynają się pojawiać nieprzyjemne objawy. Objawy braku równowagi mogą być subtelne – mogą objawiać się suchością w ustach, lekkim bólem głowy lub trudnościami ze snem. Każda osoba jest inna i dlatego te braki równowagi u każdego będą objawiać się inaczej. 

Akupunktura jest częścią holistycznego systemu medycznego, a jego motywacją jest przywrócenie równowagi w ciele

Wreszcie dochodzimy do akupunktury i jej roli w tym wszystkim. Akupunktura jest częścią holistycznego systemu medycznego, który powstał w Chinach i sięga tysięcy lat wstecz, a jego motywacją jest przywrócenie równowagi w dowolnym miejscu w ciele. Oznacza to, że w okrężny sposób akupunktura może naprawdę działać na wszystko, chociaż jej siła tkwi w profilaktyce i wczesnym początku choroby. Dlatego akupunktura jest fantastyczna dla dzieci i młodzieży, ponieważ większość ich zaburzeń równowagi jest świeża i nowa, wciąż bliska ich pierwotnej przyczynie i stosunkowo łatwa do odwrócenia. Staje się to trudniejsze, gdy wciąż ignorujemy subtelne zmiany, które pojawiają się w naszych ciałach, ponieważ z dnia na dzień stają się one coraz liczniejsze. To z kolei prowadzi do bardzo głębokiej, ogólnoustrojowej niewydolności organizmu, co z kolei zajmuje więcej czasu na leczenie jakąkolwiek formą leku.

Na co pomaga akupunktura?

Kiedy wyjaśniam to osobom pierwszy raz stykającym się z akupunkturą, często dostaję dodatkowe pytania o to, czy akupunktura może wyleczyć takie rzeczy jak rak, cukrzyca, choroba Alzheimera i inne ekstremalne dolegliwości. Bez wątpienia istnieją bardzo wyniszczające choroby, które najlepiej leczyć kombinacją leczenia farmakologicznego i akupunktury. Dopóki nie zaczniesz leczyć się akupunkturą i nie zobaczysz, jak reaguje twoje ciało, prawie niemożliwe jest określenie poziomu braku równowagi w ciele. To, co mogę powiedzieć z pewnością, to to, że akupunktura pomoże w jakiejś dziedzinie życia danego człowieka. Kiedy mamy do czynienia z przewlekłą chorobą, istnieje tak głęboka nierównowaga w ciele, że główna troska osoby może nie zostać zmieniona w sposób, w jaki na to liczy. U tych osób, chociaż ich choroba może nie zostać wyleczona, ich jakość życia prawie na pewno się poprawi, a wiele objawów będzie można leczyć za pomocą akupunktury.

Ponieważ akupunktura działa u tak różnych osób z drastycznie różnie manifestującymi się objawami, trudno jest konkretnie powiedzieć, jakie zmiany zaobserwujesz po rozpoczęciu kuracji. Poniżej możesz zobaczyć listę korzyści, które okazały się widoczne u prawie wszystkich, którym towarzyszę w poszukiwaniach ich równowagi, niezależnie od głównych dolegliwości:

  • Lepszy i bardziej stabilny nastrój
  • Redukcja stresu i zdolność organizmu do radzenia sobie w trudnych sytuacjach
  • Lepsza i bardziej zrównoważona energia przez cały dzień
  • Głębszy i lepszej jakości sen
  • Regulacja apetytu 
  • Ogólne lepsze samopoczucie
  • Zmniejszenie bólu i stanów zapalnych w ciele

Istnieje wiele list, które zostały zatwierdzone przez np. WHO, wyszczególniających konkretne dolegliwości, które „akupunktura może leczyć” i mogą być pomocne, ale pamiętaj tylko, że patrzenie na korzyści z akupunktury w ten sposób minimalizuje ogromne kompleksowe podejście, które w rzeczywistości ma. Jest to o wiele bardziej holistyczna medycyna, która może pozytywnie wpłynąć na wiele.

Zdrowia i spokoju!

A jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej, albo skorzystać z zabiegów akupunktury zapraszam tutaj!

Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading