holistyczne,  o życiu,  wspieram

Czy księżyc rządzi naszym zdrowiem?

Kiedy na pierwszej wizycie w najbardziej znanym szpitalu dziecięcym w Polsce pani profesor zapytała nas, rodziców, czy widzimy wpływ księżyca na objawy, które występują u córki, zdębieliśmy. No bo co ma piernik do wiatraka? Albo może nie tak, nie że co ma, ale kto się nas o to pyta.

Bo, w sumie od zawsze babcia, mama i często też pacjenci powtarzali jak to w pełnie spać nie mogą, albo jak to nie można czegoś tam w coś tam księżyca. I przyznam się szczerze, że nigdy na to nie zwracałam uwagi zbyt mocno. Było, bo było. Ale od dnia, kiedy zapytano się mnie, jak księżyc wpływa na moje dziecko, zaczęłam to obserwować. Czytać i badać sprawę.

Jak to z tym księżycem jest?

Z księżycem to jest tak:

  • Nów – faza, kiedy Księżyc znajduje się dokładnie między Ziemią a Słońcem – jego strona zwrócona ku Ziemi jest wtedy niewidoczna (nie można go zobaczyć).
  • Księżyc przybywający – faza po nowiu; sierp skierowany jest w lewą stronę. Trwa ok. 14 dni.
  • Pełnia – to faza, w której Księżyc świeci w pełni na niebie.
  • Księżyc ubywający – faza po pełni – jego cień staje się coraz większy od lewej do prawej strony. Po ok. 14 dniach następuje nów.

I podobno to, w jakiej jest fazie tak wpływa na nasze zdrowie, życie i zachowanie.

Rok księżycowy ma 354 dni. Dzieli się na 12 miesięcy synodycznych, każdy z nich ma 29-20 dni.

Pełnia

Chyba najczęściej i najwięcej powtarza się informacji o pełni.

W 2013 roku w na Uniwersytecie w Bazylei przeprowadzono nawet na ten temat badania. Wykazały one, że ludzki organizm w czasie pełni pracuje w 30 procentach inaczej niż w innych fazach. Prawdopodobnie związane jest to ze zmniejszeniem, w czasie pełni, poziomu melatoniny w organizmie. Melatonina reguluje rytm dobowy. Prawdopodobnie związana z pełnią jasność księżyca zaburza jej wytwarzanie. A zmniejszenie jej poziomu w praktyce oznacza, że trudniej nam zasnąć i wysypiać się, a kluczowa dla regeneracji faza REM skraca się średnio o 20 minut. Bezsenność to chyba najczęściej wymieniana przypadłość związana z pełnią.

Możemy przykładowo przeczytać również, że w związku z zaburzeniami wydzielania serotoniny (tzw. hormonu szczęścia) nasz organizm w trakcie pełni może zachowywać się inaczej. Nasze mięśnie gładkie, temperatura czy ciśnienie krwi mogą się radykalnie zmieniać.

Pewnie dlatego w pełnię porodówki są pełne i częściej rodzą się dzieci. Chociaż lekarze nie tylko na porodówkach mają więcej pracy. Wskazywano również na obciążenie wyższym ryzykiem krwotoku podczas rutynowych drobnych zabiegów i operacji. Co związane jest z kondycją naczyń krwionośnych.

Podczas pełni również nasza wrażliwość na ból może być znacznie podwyższona.

W okolicy pełni (konkretnie 3 dni po niej) notuje się mniej zawałów serca.

Na szpitalnych oddziałach ratunkowych, krążą opowieści o rękach pełnych roboty w czasie pełni. O wiele częściej zgłaszają się i są przywożeni pacjenci z zaburzeniami psychicznymi oraz poszkodowani w wyniku bójek i ataków rozwścieczonych nożowników. Również w badaniach zaznaczano dwukrotnie większe ryzyko targnięć się na życie u pacjentów przechodzących stany depresyjne (zwłaszcza u tych, u których dochodzi do mutacji w genie kodującym receptor 5- HT2A), w czasie wahań poziomu serotoniny, do których dochodzi w trakcie pełni. Wszak wszyscy są niewyspani i podenerwowani. Brak snu bardzo łatwo prowadzi do huśtawki nastrojów, większej płaczliwości, rozdrażnienia czy zachowań agresywnych.

Rośnie też nam apetyt. Apetyt na jedzenie, ale i na miłość. Czasami nawet specyficznie na niektóre smaki. Ci najbardziej wrażliwi potrafią nawet wyczuć zmianę np. w smaku wina.

Kobieta i księżyc

Rok księżycowy ma 354 dni. Dzieli się na 12 miesięcy synodycznych, każdy z nich ma 29-20 dni. Podobną długość mają cykle menstruacyjne. Wg medycyny chińskiej w prawidłowo funkcjonującym organizmie owulacja powinna przypadać w okresie pełni natomiast miesiączka w nowiu.

Nów, przybywanie, ubywanie

Nów to też doskonały czas, by rozpoczynać wszelkie sprawy. Wykorzystać płodność natury, pozbywać się nałogów, korzystać z zabiegów upiększających i ujędrniających, spłycających zmarszczki i regenerujących włosy i paznokcie. Warto też stosować w tym czasie post, który oczyszcza organizm. Przycinać rośliny, zwłaszcza te chore, aby odrosły piękne i zdrowe.

Kiedy księżyca przybywa to i my powinniśmy siły magazynować. Od włożonego na tym etapie wysiłku zależy podobno sukces. To właściwy czas na wszelkie zabiegi odżywiające i wzmacniające. Warto podarować organizmowi dobrą dietę, dobrze go odżywić, gdy trzeba zastosować odpowiednie witaminy i suplementy. Najlepiej w tym czasie również przeprowadzać wszelkie zabiegi chemiczne na włosach typu darowanie czy trwała ondulacja.

Wszystko po to, by w trakcie pełni otrzymać to, do czego tak dążyliśmy i co pielęgnowaliśmy.

Kiedy księżyca będzie ubywać, powinniśmy oddać się refleksji i odpoczynkowi. To dobry czas na podsumowania. Na usuwanie przeszkód, które stoją na drodze do rozwoju. Dobry to też czas na depilację czy cięcie u fryzjera, bo włosy wolniej odrastają. Jest to też najlepszy czas na oczyszczenie , detoks, wzmocnienie ciała, duszy, wyciszenie się, relaks. To tez dobry czas na porządki domowe. Podobno w tym czasie łatwiej schodzą plamy, łatwiej oczyszcza się podłogi, okna i dywany.

nawet ten wpływ faz księżyca na nasze życie jest jak ta sztukateria to jest mi z nią dobrze. Wierzę i korzystam. Jest ładniej i łatwiej.

To jak to tak naprawdę jest?

No, żebym ja to wiedziała. Naukowo to tak nie do końca wszystko jest potwierdzone. Ale czy musi? Ja w swoim, życiu i życiu mojej rodziny, bliskich, ale i pacjentów, ludzi spotykanych na mojej drodze, widzę wpływ faz księżyca. Widzę jak przechodzę cykl miesięczny, gdy faktycznie miesiączka zaczyna się w trakcie nowiu i jaka to różnica w moim zachowaniu, samopoczuciu czy zwyczajnej fizyczności, gdy jest wszystko na swoim miejscu pod tym względem. Widzę, jak moje dziecko cierpi w okolicach pełni. Widzę, jak inaczej układają mi się sprawy gdy podążam za księżycem. Wierzę, że duże znaczenie w tym wszystkim mają tu hormony. Bo wierzę, że one nami rządzą.

I jeżeli nawet ten wpływ faz księżyca na nasze życie jest, jak ta sztukateria wewnętrzna w salonach, to jest mi z nią dobrze. Wierzę i korzystam. Jest ładniej i łatwiej. Tak jak i ona nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, tak ten księżyc daje każdemu dniu niepowtarzalny smak. Każdy wybierze, co mu się podoba. Skorzysta z ozdobnego fasetu albo nie. To tak jak z tą pełnią, nowiem i całym zamieszaniem z księżycem.

A Ty? Wierzysz? Odczuwasz wpływ księżyca na swoje zdrowie i życie? Jestem niezmiernie ciekawa. Na facebooku (o tutaj) toczy się ciekawa dyskusja na ten temat. Może tam albo tu w komentarzu albo pisząc maila dasz mi znać. Jestem bardzo ciekawa, jak to jest tak w życiu każdego z nas. To bardzo fascynujące!

Jeżeli posiadasz, czytałaś też jakieś opracowania na ten temat chętnie poczytam!

Zapisz sobie, przypisuj na Pitnerest, wydrukuj i obserwuj swoje życie i zdrowie.

Kalendarz pełni na 2021 rok znajdziesz tutaj

11 komentarzy

Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading