Boże Narodzenie,  kalendarz adwentowy,  zima

Dzień 1.

Grudniowe Oddychaj Smakuj Żyj. Jak dbać o siebie?

Mamy grudzień. Myślę, że w tym roku czekaliśmy na niego chyba bardziej niż na jakikolwiek miesiąc. Kończący się rok niezaprzeczanie jest wymagającym rokiem dla wielu ludzi. Wiele zmienił. Wiele pokazał. Wiele umożliwił. Wiele zabrał. Ale czy był zły?

Na pewno pokazał, że życie bywa przewrotne. Nauczył elastyczności. Ale pokazała też jak ważne jest o siebie dbanie. Dał nam sposobność byśmy zwolnili. Zajęli się sobą. Sobą jako jednostkami ale też sobą jako społecznością. Bardzo mnie to cieszy. Od lat ubolewam nad tym, że nie potrafimy się sobą zajmować. Że wielu z nas nie ma wiedzy odnośnie samooopieki. Szeroko rozumianej. I pewnie jeszcze daleko nam do ideału (pytanie czym jest ideał?), ale jesteśmy o mały krok dalej niż jak jeszcze byliśmy w zeszłym roku. W tym roku już trochę więcej wiemy o tym jak dbac o siebie.

Kiedy dbasz o siebie dbasz o innych

Bardzo bym chciała byśmy w tym grudniowym czasie nie zapomnieli o tym czego się nauczyliśmy przez te miesiące pandemii. Żeby wiedza, którą się zainteresowaliśmy nie poszła w niepamięć. Żebyśmy dalej szukali spokoju, harmonii albo chociaż sposobów na podniesienie odporności. Byśmy dalej dbali o siebie. Nie zapomnieli w tym przedświątecznym pędzie o swoich potrzebach.

Dlatego na sam początek tej naszej grudniowej przygody, podobnie jak w roku poprzednim, proszę spróbuj zrobić listę rzeczy, dzięki którym dbasz o siebie.

Dzień 1. Jak dbac o siebie?

O siebie! To słowo klucz. Nie o męża, partnera, dzieci, rodziców. O siebie. Usiądź w spokojnym miejscu. Weź notes i ołówek albo otwórz notatki w telefonie i pomyśl chwilę. Odpowiedz sobie na pytanie: Co robię, jak dbam o siebie? Co mi w tym pomaga? Jakie chwile, rzeczy?

Być może wydaje Ci się, że to proste zadanie. Wierz mi, bywa trudne. Jeżeli jest dla ciebie bułką z masłem, cieszę się ogromnie! Bo to bardzo ważne. Upiec o siebie zadbać. Umieć znaleźć równowagę w tym szalonym czasie. Umieć powiedzieć nie. Umieć zauważyć swoje potrzeby. Umieć o nie zadbać. Wiedzieć co zrobić gdy boli albo gdy potrzeba pomocy a z nią trudno. Umieć prosić o pomoc. Wiedzieć gdzie jej szukać. Umieć radzić sobie z porażką. Dbanie o siebie to nie tylko nakładanie maseczki, długa kąpiel czy nowy serial na Netflixie. Warto dbać o siebie holistycznie!

Oddychać. Smakować. Żyć.
Dbać o siebie by łatwiej było znaleźć ten spokój, który jest w nas.

O tym skąd pomysł na grudniowe Oddychaj Smakuj Żyj poczytasz klikając w obrazek:

Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading