holistyczne

Nawet kiedy motylki zapadają na długi zimowy sen

Byłam swego czasu światkiem zażartej dyskusji. Dyskusji matek, takich jak ja. Matek na internetowej grupie wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Jedna z nich miała gorszy dzień. I się zaczęło….

Ów Mama chciała oddać swoje dziecko do domu opieki. Bo już nie ma sił. Jest schorowana. Dziecko coraz starsze. Jest sama. Mąż ją zostawił. Z obowiązkami i chorym dzieckiem. Rachunkami, fundacjami, rehabilitacjami i jej układem hormonalnym.  Może miała gorszy dzień.  Może wymagała profesjonalnej pomocy. A może po prostu pisze prace doktorską z socjologii i to była podpucha. Może. Jeden pies.

Wywiązała się bardzo zażarta dyskusja. Także dlatego, że ów mama nie wyglądała w mediach społecznościowych na taką co sobie nie radzi. Nie chodziła w jutowym worku i nie miała zapadniętych aż po same nerki oczu. A mamy, której jej udzielały rad chyba zapomniały jak to bywa. Albo one same nadal wierzą, że jak masz chore dziecko to już nic od życia ci nie należy. Nawet uśmiechnięta buzia czy chwila wytchnienia.

Ktoś

I tak sobie myślę. Jakie to ważne w tym wszystkim. W życiu każdego z nas. Bo nie tylko w życiu takim jak nasze. Ale tak po prostu, w życiu każdego, by mieć kogoś. Kogoś na czyim ramieniu możesz się wypłakać. Kogoś z kim ten Twój bagaż łatwiej pchać. Kogoś, kto jest dla ciebie żaglem. Kogoś, komu można w ten żagiel dmuchać i dać mu dmuchać w swój. Kogoś bez kogo traci się sens.  Kogoś z kim jest łatwiej, bo jest się razem. Kogoś z kim bywa trudniej, bo jest się razem.

Miłość to spokojny sen w nocy bo wiesz, że ta druga osoba czuwa. To niedzielna popołudniowa drzemka by odespać cały tydzień. 

Tak wiem nic odkrywczego. Ale może zwłaszcza teraz, warto sobie o tym przypomnieć? Zwłaszcza teraz, gdy będziemy bombardowani wielkimi słowami o miłości, pożądaniu, oddaniu, by kupić nowy pierścionek, iść na aromatyczna kolacje za miliony grosików. Zwłaszcza w związkach z długim stażem. Takich, w których może już ten ogień przygasł. A motylki zapadły w długi zimowy sen. A życie nie pieści.

Bo miłość to nie tylko kwiaty na walentynki. Czekoladki i słodkie słówka od święta. Chociaż i one są bardzo ważne.

Miłość to spokojny sen w nocy bo wiesz, że ta druga osoba czuwa. To niedzielna popołudniowa drzemka by odespać cały tydzień.  To czas na swoje hobby. To wspólne milczenie gdy wali się świat. To spakowanie walizek i zaciśnięcie pasa by przyszłość mogła być piękna. To trwanie razem pomimo przeciwności. To znoszenie chrapania przez pół filmu, który jest wyjątkowo interesujący. To mądre motywowanie do rozwoju. To miliony planów i wspólnych marzeń. To wspólne sprzątanie przez całą noc. To wspólne czuwanie przy chorym dziecku. To przerzucone 15 ton ziemi. To wojna z lekarzem o twój komfort kiedy ty zwijasz się z bólu. To dach ściągany z drugiego końca kraju. To ciepła zupa na śniadanie i ciepła ulubiona kawa. To pachnący dom. To codzienne życie.

Pamiętaj o tym. I bądź tęczą w czyimś obłoku. Daj pospać w niedziele…

I bądź tęczą w czyimś obłoku

13 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *