*,  aromaterapia,  holistyczne,  Lato,  oddycham,  pielęgniarstwo holistyczne

Po co Ci olejek różany?

Środek lata jest pełen kwiatów. Późne lato nabrzmiewa soczystymi owocami. Jesień jest pełna zapasów na długą zimę. Każda pora roku ma coś swojego wyjątkowego. To niesamowite jak to wszytko jest logicznie poukładane. Jak jedno wynika z drugiego. Jak wszystko jest po coś. I jak wiele z tego możemy czerpać!

I to lato. I lato w którym wszystko kwitnie, jest pełne słońca. Ulotne chwile. I wśród nich złapany moment, tuż chwilę przed przemianą w pełne yin. Pięknym obrazem tego jest kwiat maku ale i wspaniała dostojna róża. W moim gabinecie właśnie tą różą często pachnie.

Róża jest najważniejszym olejkiem eterycznym dla Serca i żywiołu Ognia jako całości. Istnieje co najmniej 350 znanych gatunków róż i ponad 10 000 odmian, ale to pojedynczy gatunek, róża damasceńska uprawiany od XVI wieku, jest najbardziej ceniony za leczniczy olejek eteryczny. Do wyprodukowania jednej małej butelki olejku potrzeba nawet 60 000 róż.

Od ponad 5000 lat róża jest symbolem „miłości, we wszystkich jej ziemskich i niebiańskich odcieniach, tego, co lub kogo kochamy w teraźniejszości, tej, którą kochaliśmy i którą straciliśmy, oraz tęsknoty za czymś bezimiennym”. Ale słodki zapach i Boskie piękno róży łączy się też z dziką ciernistością, która chroni jej wykwintny i delikatny kwiat ostrymi kolcami. Potężne połączenie duchowej otwartości, kuszącej słodyczy i piękna z asertywną opieką i mądrą powściągliwością jest przenoszone z kwiatu na olejek i staje się balsamem na wiele różnych ran i blizn.

Kiedy używam tego olejku, czuję, że korzystam z mądrości rośliny w jej najpełniejszym wyrazie ostrożności, kreatywności, rozkwitu i zaufania. Kropla róży na Bramie Ducha – Shen Men (Ht7) przywołuje rozproszone Shen z powrotem do Serca po szoku, emocjonalnym niepokoju, a nawet nadmiernych stanach radości czy podniecenia. Zapach róży wysyła do Serca wiadomość, że jest chronione nawet wtedy, gdy jest wrażliwe, że jest siła w miękkości w połączeniu z odpowiednią ostrożnością.

Olejek różany to chłodna, wilgotna esencja, która zapewnia delikatne wsparcie i ochronę duszy. Otwiera Serce na miłość, jednocześnie zwiększając zdolność krytycznej oceny bezpieczeństwa i ryzyka. Jest szczególnie przydatny w leczeniu ran emocjonalnych spowodowanych stratą. Łagodzi depresję, przywraca dobre samopoczucie i radość. Pozwala mi być obecnym wobec tego, co jest, zamiast walczyć o odzyskanie tego, czego nie ma. Być tu i teraz.

Kluczowe jest znalezienie dobrej jakości, farmaceutycznego, nieskażonego naturalnego olejku. Może to być dość kosztowne. Jednak kilka kropel rozpuszczonych w oleju nośnikowym w większości przypadków wystarcza do leczenia, a maleńka butelka może starczyć nawet na rok, jeśli jest używana rozsądnie.

To zdecydowanie mój najukochańszy olejek eteryczny. Choć tak myślę, że dużo częściej w gabinecie jednak pachnie poruszającymi cytrusami, zwłaszcza Bergamotką. Taki mamy klimat jak to mówią. Takie potrzeby większości z nas.

Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading