*,  aromaterapia,  holistyczne,  naturoterapia,  smakuję,  wspieram

Czy rozmaryn tylko dobrze smakuje?

Rozmaryn to aromatyczne, łatwe w uprawie zioło pochodzące z basenu Morza Śródziemnego. Ma silny, drzewny smak, który może być lekko gorzki i cierpki, co oznacza, że ​​może przytłumić inne składniki, jeśli nie jest używany oszczędnie. Jest powszechnym składnikiem dań mięsnych i drobiowych. Oprócz zastosowań kulinarnych rozmaryn jest od dawna używany w celach leczniczych w medycynie naturalnej.

Korzyści zdrowotne rozmarynu

Utrzymuje twój bystry umysł

Badania pokazują, że rozmaryn może zwiększać funkcje poznawcze osób starszych. Jeszcze jest to wszystko wciąż badane, ale wiele wyników badań sugeruje, że spożywanie rozmarynu może pomóc w zapobieganiu utracie pamięci i spowolnieniu pogorszenia funkcji poznawczych wraz z wiekiem.

Zmniejsza stan zapalny

Rozmaryn ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Właściwości te wynikają z faktu, że rozmaryn zawiera związki kwasu rozmarynowego i karnozowego. A jak powszechnie wiadomo zwiększone spożycie antyoksydantów pomaga chronić organizm przed chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroby serca, a nawet nowotwory.

Pomaga redukować stres

Wiele badań wykazało, że związki zawarte w rozmarynie, spożywane doustnie lub wdychane poprzez aromaterapię, mogą pomóc zmniejszyć uczucie stresu i zwiększyć spokój. Dodanie regularnej filiżanki herbaty rozmarynowej do rutynowych zajęć lub wykorzystanie olejku eterycznego z rozmarynu to proste sposoby na zmniejszenie uczucia stresu w codziennym życiu.

Jak używać rozmarynu?

Dodaj go do pikantnych dań

Rozmaryn stanowi pyszny dodatek do większości pikantnych potraw. Spróbuj dodać go do marynat do mięsa i drobiu, posyp nim warzywa przed pieczeniem i dodaj smak do ulubionych sosów. Ja dorzucam go również do zup mocy.

Dodaj go do słodkich dań

Rozmaryn może nadać ciekawy świeży smak zarówno pikantnym potrawom jak i deserom. Dodaj odrobinę świeżego rozmarynu do ciast owocowych, użyj go do udekorowania lodów i innych mrożonych deserów. Dodaj do miodu potem użyj go w swoim ulubionym słodkim przepisie.

Aromaterapia

Wdychanie zapachu rozmarynu może pomóc oczyścić umysł i poprawić koncentrację, ponieważ zmniejsza senność, stymuluje aktywność mózgu i poprawia nastrój. Kiedy potrzebujesz niewielkiej pomocy w skupieniu, na przykład podczas pracy lub nauki, spróbuj dodać kilka kropli olejku rozmarynowego do dyfuzora lub nałóż olejek zmieszany z olejem nośnikowym bezpośrednio na skórę w punktach tętna, takich jak skronie czy wnętrza twoich nadgarstków.

Udekoruj napoje

Użyj gałązki rozmarynu jako ozdoby w ulubionym koktajlu lub koktajlu bezalkoholowym. Rozmaryn jest szczególnie komplementarny do cierpkich napojów, takich jak lemoniada, sok żurawinowy lub grejpfrutowy, lub dodawany do ciepłych napojów, takich jak cydr jabłkowy lub grzane wino, aby uzyskać świąteczny smak w chłodniejszych miesiącach.

Zaparz herbatę

Wykorzystaj świeże lub suszone liście rozmarynu jako herbata. Parz przez co najmniej 5 minut. W razie potrzeby dodaj słodziwo (ja najbardziej lubię z miodem). Niektórzy ludzie wolą mieszać rozmaryn z innymi ziołami, takimi jak mięta lub melisa czy lawenda, aby stworzyć herbatę dostosowaną do ich upodobań. Ja bardzo lubię go łączyć z pomarańczą (albo jej skórką). Dział przy okazji świetnie na układ pokarmowy.

Kobiety w ciąży, karmiące piersią lub mające wysokie ciśnienie krwi powinny unikać spożywania dużych ilości rozmarynu.

Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading