*,  holistyczne,  oddycham,  pielęgniarstwo holistyczne,  wspieram

Czy okadzanie pomoże Ci zachować zdrowie?

Praca w służbie zdrowia ma jeden ogromny plus. Ludzi. Ludzi z którymi się spotykasz, poznajesz, współpracujesz. Czasem są to naprawdę wyjątkowi ludzie. Ludzie, którzy zmieniają czasem patrzenie na nasz świat.

Miałam to szczęście, że przez chwilę pracował ze mną lekarz, który pochodził z rodziny rdzennych mieszkańców Ameryki. Opowiadał nam trochę o swojej kulturze, ale najważniejszą rzeczą, której nas nauczył, było okadzanie. Absolutnie uwielbiał to pokazywać ludziom. A dla nas to było takie coś niespotykanego, magicznego. Zwłaszcza dla nas pracowników służby zdrowia. Spotykało się to z różnym odbiorem. Jednak większość z nas z zainteresowaniem chłonęła to co mówił i robił.

I jest to teraz coś, co robię regularnie, kiedy czuję się wyjątkowo zestresowana lub po prostu chcę oczyścić dom z negatywnej energii ale i zarazków, o zapachach już nawet nie wspominając.

Okadzanie jest w zasadzie praktyką używania dymu z niektórych ziół, aby pomóc oczyścić powietrze. Najczęściej używanymi ziołami są szałwia biała i / lub cedr. Wiele osób okadza swoje domy, gdy w ich życiu zachodzą poważne zmiany (nowe dziecko, nowy dom, utrata członka rodziny, zmiana pracy itp.), Podczas zmiany pór roku, pełni księżyca, czy infekcji w domu.

Co na to nauka

Przeprowadzono swego czasu badania dotyczące skuteczności okadzania. Naukowcy w 50 różnych krajach przyjrzeli się 265 ziołom i stwierdzili, że „przegląd ten przemawia za rozszerzeniem stosowania dymu leczniczego we współczesnej medycynie jako formy dostarczania leków i obiecującego źródła nowych aktywnych składników naturalnych”.

Przeprowadzono również eksperyment z okadzaniem, w którym ustalono, że godzina spalania ziół spowodowała 94% redukcję bakterii w powietrzu.

Podczas gdy okadzanie może wydawać się prostą koncepcją, ma naprawdę niezwykły i potężny potencjał leczniczy! Od stuleci było używane przez rdzennych Amerykanów, a także w starożytnym Rzymie, Grecji i Egipcie. A obecnie stało się czymś, co coraz więcej osób docenia ze względu na niesamowite właściwości lecznicze.

Jak okadzać?

Najczęściej do okadzania wybierana aktualnie jest biała szałwia, ale można również użyć bylicy, lawendy, cedru, jałowca, palo santo, słodkiej trawy lub mieszanki ziół.

Zapal pęk ziół i pozwól mu się zapalić. Możesz zdmuchnąć ogień i poczekać, aż dym zacznie się kłębić. Spaceruj po domu i pozwól, aby dym wypełnił każdą przestrzeń w domu. Jedno ze źróde, w którym czytałam o okadzaniu, poleca zacząć od drzwi frontowych i przesunąć pęk ziół w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara w ramie drzwi, a następnie okadzić cały dom zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Upewnij się, że masz otwarte okna i drzwi (oczywiście jeżeli jest to możliwe) aby dym szybciej uciekał. Niektórzy modlą się, niektórzy po prostu okadzają i wychodzącą z domu, a inni lubią robić to w ciszy i delektować się zapachem. Uważaj na popioły, gdy się przemieszczasz (w tradycyjnym okadzaniu stosowano muszle ale nam wystarczy miska/talerzyk/ ewentualnie specjalna kadzielniczka!).

Gdy skończysz, zostaw pęk w szklanej misce/talerzu/kadzielniczce dopóki się nie wypali i nie zgaśnie.

Czy pomoże Ci zachować zdrowie – jestem o tym przekonana. Bo zdrowie bierze się nie tylko z tabletek i syropków.

2 komentarze

Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading