*,  holistyczne,  naturoterapia,  oddycham,  pielęgniarstwo holistyczne,  wspieram

Jak wzmocnić Płuca?

W świetle aktualnej pandemii wiele uwagi poświęcono naszym Płucom. Co wieczór oglądaliśmy wiadomości i słyszeliśmy makabryczne relacje ludzi, którzy mają problemy z oddychaniem, pilną potrzebę respiratorów.  O większym ryzyku ciężkiego przebiegu choroby związanego z osobami, które miały wcześniej problemy z oddychaniem, takie jak astma, już nawet nie wspominając. Jako pasjonatka holistycznego podejścia do zdrowia uwielbiam patrzeć na rzeczy z fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i duchowego punktu widzenia, więc pozwól mi rzucić trochę światła na perspektywę, której być może wcześniej nie widziałeś.

Płuca w Medycynie Chińskiej są nazywane „delikatnymi organami”. Są one najbardziej zewnętrznymi z naszych narządów wewnętrznych i dlatego najbardziej dotknięte są przez to, co nazywamy „patogenami zewnętrznymi”. Kiedy zachorujemy na przeziębienie lub chorobę układu oddechowego podobną do grypy, powszechnie wiadomo, że płuca zostaną uszkodzone w jakiś sposób. Różni się to od chorób wewnętrznych, takich jak cukrzyca czy choroby serca, ponieważ problem pochodzi z zewnątrz, a nie od wewnątrz.

Patrząc na układy narządów z punktu widzenia Medycyny Chińskiej, należy pamiętać, że obejmują one znacznie więcej niż tylko sam narząd. Oznacza to, że wpływa to na energetykę całego kanału, narząd zmysłu, na który się otwierają (w tym wypadku nos !) i takie rzeczy jak emocje, które są z nim połączone.

Silne przeziębienie, które atakuje płuca, może później powodować uczucie żalu i depresji.

Medycyna Chińska przypisuje emocjom jedną z głównych przyczyn chorób, podczas gdy medycyna zachodnia często nawet nie bierze tego pod uwagę. To samo w sobie jest dość interesujące, ale chciałabym dzisiaj powiedzieć, że może to również działać w odwrotny sposób. Na przykład silne przeziębienie, które atakuje płuca, może później powodować uczucie żalu i depresji. Nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne jest nie tylko przyczyną wielu chorób, ale może być również ich skutkiem.

Biorąc to pod uwagę czy nadal zastanawia Cię ogrom manifestujących się żalu, depresji, smutku i zmęczenia? A czy sam okres jesieni, z którym bezpośrednio łączą się Płuca, i jego smutny obraz bardziej Ci się rozjaśnia? 

Ba jesteśmy w interesującym czasie, w którym świat przechodzi razem przez coś ogromnego, więc emocje/energia/odczucie tego wszystkiego są powiększane dosłownie w skali globalnej. Oznacza to, że osoby, które niekoniecznie zostały dotknięte bezpośrednio, najprawdopodobniej odczują niektóre z tych ogromnych reperkusji.

Więc co możesz zrobić?

Wiele z tego omówiłam w poprzednim poście dotyczącym pracy z emocjami w okresie jesieni, ale tym razem spójrzmy na to od strony fizycznej. 

Czytając poniższe strategie, pamiętaj, że Qi odnosi się do energii, siły życiowej i prany. Jest to niewidzialna siła, która tworzy wszystko i jest obecna we wszystkim, co widzimy, czujemy, dotykamy i smakujemy. Jesteśmy zbudowani z Qi.

Sposób nr 1

Najlepszym sposobem na zrównoważenie Qi Płuc jest ODDYCHANIE. Czy to nie jest takie intuicyjne? Wielu z nas zapomina oddychać, gdy jesteśmy zestresowani lub rozwinęliśmy wzorce oddychania, które mają dostęp tylko do mięśni górnych dróg oddechowych, które mogą aktywować reakcję na stres i powodować napięcie i ból w górnej części pleców, szyi i ramionach. Jeśli nie masz praktyki w pracy z oddechem, zacznij od małych rzeczy. Usiądź w wygodnym fotelu i połóż ręce na brzuchu. Pozwól, aby brzuch rozszerzył się podczas wdechu i spuścił powietrze podczas wydechu. Skoncentruj się na oddechu, nawet jeśli trwa tylko 1 minutę. Powiedz sobie, wdycham, wydycham. Aby dowiedzieć się więcej o pracy z oddechem, możesz przejrzeć posty o oddychaniu.

Sposób nr 2

Jedz pokarmy wspierające Qi Płuc. Płuca nie lubią suchości, więc aby zrównoważyć, musimy je zwilżyć. Jednym z moich ulubionych sposobów jest kompot gruszkowy. Przepis znajdziesz tutaj. Innym sposobem na zrównoważenie jest spożywanie kwaśnych pokarmów. Kwaśne pokarmy chronią Yin. Jednym z łatwych rozwiązań tego problemu jest włączenie wody z cytryną do codziennej rutyny. 

Sposób nr 3

Ubierz się odpowiednio. Nasza Qi Płuc słabnie wraz ze zmianą sezonu, a wraz ze zmianą pór roku pojawia się problem z odpowiednim dobraniem ubioru do temperatury i warunków zewnętrznych. Uważaj na ochronę przed wiatrem. Tak, wiatr może wniknąć w nasze pory i osłabić nasz układ odpornościowy! Ubieraj się na cebulkę. Te zimne poranki i dużo cieplejszy środek dnia o zdradliwym wieczorze nie wspominając potrafi przysporzyć bólu głowy… i to czasem dosłownie Zwróć również szczególną uwagę na zakrycie klatki piersiowej i górnej części pleców, te obszary są znane jako bramy wiatru i są szczególnie wrażliwe na wiatr.

2 komentarze

Discover more from Holistyczne.pl

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading